Akce

12.01.2017 14:31

AHRI network: European Master's Degree in Human Rights and Democratisation: Call for Applications - Beware of deadline for applications the 20th January

Dear AHRI members,

On behalf of the European Inter-University Centre for Human Rights and Democratisation, we hereby forward you the information below.

Kind regards,

The AHRI Secretariat

Marc Bagge-Petersen
STUDENT ASSISTANT

RESEARCH DEPARTMENT
WILDERS PLADS 8K | DK-1403 COPENHAGEN K

MABA@HUMANRIGHTS.DK
HUMANRIGHTS.DK | MENNESKERET.DK

We are pleased to inform you that the E.MA Programme is now ready to accept applications.

First round deadline: 
20 January 2017

Second round deadline:
15 March 2017

THE MASTER

The European Master's Programme in Human Rights and Democratisation (E.MA) is a unique Master’s that today counts on the participation of 41 prestigious universities and human rights centres from all member states of the European Union. The programme is an intensive one-year advanced master's course offering and an outstanding mix of theory and practice and preparing students for careers in international organisations, field operations, governmental and non-governmental bodies and academia.

A JOINT EUROPEAN MASTER'S PROGRAMME

E.MA is both a residential and an exchange programme: during the first semester students stay in Venice (Italy), while for the second semester they move to one of the E.MA participating universities located throughout Europe. Read More

ACADEMIC REQUIREMENTS

Applicants are required to hold a university degree of a high standard in a field relevant to human rights, including disciplines in law, social sciences and the humanities and must have a minimum of 180 ECTS (Bachelor/General Degree). In addition to these criteria, applications received by the first deadline will have priority over the ones received by the second deadline. Read More 

European Inter-University Centre for Human Rights and Democratisation
Riviera San Nicolò
26 · Venezia
Veneto 30126 · Italy 

On Behalf Of EIUC
Eva Maria Lassen
eva (at)  Humanrights.dk

How to apply

 

 

 

Celý článek

—————


O projektu 

UNCE – Výzkumné centrum pro lidská práva (Research Centre for Human Rights at the Charles University in Prague) je projektem Univerzity Karlovy při její  Právnické fakultě , která je předním pracovištěm v oboru právo a právní věda v ČR a má široké kontakty na významná zahraniční pracoviště. 

Vznik centra pro lidská práva má v první etapě především stimulovat vědeckou diskusi týkající se teoretických základů a metod výzkumu lidských práv. V rámci širšího výzkumného týmu centra se pak mohou formovat užší skupiny zaměřené na dílčí témata výzkumu. Zároveň bude podporovat pravidelné výměny názorů v rámci mezioborově složeného týmu. UNCE je platformou pro společný výzkum mladších i starších odborníků z různých pracovišť.

Dynamika v dané oblasti výzkumu se projevuje v rovině jak obsahové, tak strukturální. Na mezinárodní úrovni (ale nejenom na ní) se objevuje otázka tzv. nových lidských práv. Na vnitrostátní úrovni jde o pokračující výzkum vztahu textu lidskoprávních katalogů a jejich významového obalu, založeného judikaturou. Zde se nabízí i srovnávání přístupů mezi různými státy napříč právními kulturami, a to jak v současnosti, tak v historické perspektivě.

Od září roku 2015 je VCLP/UNCE členem mezinárodní akademické sítě Association of Human Rights Institutes (AHRI). 


KontaktUNIVERZITA KARLOVA
Právnická fakulta,
Výzkumné centrum
pro lidská práva
nám. Curieových 7
116 40 Praha 1Novinky

6. 11. 2017

Vyšla SLP č. 12 - "Státní občanství v kontextu vývoje lidských práv" - Pavel Šturma, Alla Tymofeyeva (eds.) a kol.

3. 11. 2017

Vyšlo dvojčíslo Bulletinu UNCE č. 3-4/2017.

On-line verze ke stažení   zde 

 


Video o Radě Evropy

Rada Evropy ve svém novém videu představuje svoji práci, spočívající v prosazování a ochraně lidských práv, demokracii
a právního státu.