Aktuální číslo: Studie z lidských práv č.13

Ochrana lidských práv: Úloha parlamentů a soudů
Pavel Šturma, Pavel Ondřejek (eds.) 

 
Ochrana lidských práv: Úloha parlamentů a soudů Pavel Šturma, Pavel Ondřejek
Hlavním tématem této publikace je úloha parlamentů a soudů při ochraně lidských práv.

Toto téma zahrnuje řadu politicko-právních otázek, sahajících od pojetí parlamentarismu a jeho posilování nebo oslabování, přes otázku jak široký prostor nechat parlamentům při ochraně základních práv, respektive při jejich vymezování, až po obecnější či konkrétní otázky legislativy. Poslední kapitola publikace rozebírá roli Ústavního soudu.

 


Akce

24.01.2019 18:54

Call for Papers for the 2019 conference in Potsdam (Germany)

Dear all,

We’re delighted to announce that the Call for Papers for the 2019 conference in Potsdam, Germany, is now available on the conference website:
https://www.uni-potsdam.de/en/ahri2019.html

15 February 2019 Abstract submission starts
8 March 2019 Deadline for abstract submissions


Also an update on the newsletter: The newsletter is our regular and principal means of communicating relevant updates from the Executive Committee, from the annual conference host institution, and information about, and from, the Member Institutes and Observers. I’ve had many requests from colleagues listed as Administrative Contacts in the AHRI database to receive the newsletter, which has so far been sent only to Official Representatives (and anyone else who has requested to receive the newsletter).

We have decided to now add all Administrative Contacts to the newsletter mailing list. We hope that this will also further increase distribution of the newsletter, which has grown into a vibrant source of updates on AHRI member institutes’ news. Please encourage distribution amongst your colleagues as a way of increasing information-flow between institutes.

We hope that the newsletter is a useful place to find and distribute information, but should you decide to unsubscribe from it, you can do so at any time via the unsubscribe link at the bottom of every newsletter. The named Official Contact person(s) will continue to receive essential AHRI communications from the Secretariat by email (including about the AGM agenda, membership renewal, and the annual conference bidding process).

As always, please get in touch at any time if you have any suggestions for AHRI initiatives.

Best wishes,

Elaine, on behalf of the AHRI Secretariat.

Dr Elaine Webster
Senior Lecturer
Director, Centre for the Study of Human Rights Law
Executive Secretary, Association of Human Rights Institutes

 

The Law School
University of Strathclyde
Level 3, Lord Hope Building
141 St James Road
GLASGOW
G4 0LT

T: 0141 548 4428

https://www.strath.ac.uk/staff/websterelainedr/


The University of Strathclyde is a charitable body, registered in Scotland, number SC015263

Celý článek

—————


O projektu 

UNCE – Výzkumné centrum pro lidská práva (Research Centre for Human Rights at the Charles University in Prague) je projektem Univerzity Karlovy při její  Právnické fakultě , která je předním pracovištěm v oboru právo a právní věda v ČR a má široké kontakty na významná zahraniční pracoviště. 

Vznik centra pro lidská práva má v první etapě především stimulovat vědeckou diskusi týkající se teoretických základů a metod výzkumu lidských práv. V rámci širšího výzkumného týmu centra se pak mohou formovat užší skupiny zaměřené na dílčí témata výzkumu. Zároveň bude podporovat pravidelné výměny názorů v rámci mezioborově složeného týmu. UNCE je platformou pro společný výzkum mladších i starších odborníků z různých pracovišť.

Dynamika v dané oblasti výzkumu se projevuje v rovině jak obsahové, tak strukturální. Na mezinárodní úrovni (ale nejenom na ní) se objevuje otázka tzv. nových lidských práv. Na vnitrostátní úrovni jde o pokračující výzkum vztahu textu lidskoprávních katalogů a jejich významového obalu, založeného judikaturou. Zde se nabízí i srovnávání přístupů mezi různými státy napříč právními kulturami, a to jak v současnosti, tak v historické perspektivě.

Od září roku 2015 je VCLP/UNCE členem mezinárodní akademické sítě Association of Human Rights Institutes (AHRI), což je síť 62 členských institucí, které realizují výzkumné a výukové aktivity v oblasti lidských práv. 


KontaktUNIVERZITA KARLOVA
Právnická fakulta,
Výzkumné centrum
pro lidská práva
nám. Curieových 7
116 40 Praha 1

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
koordinátor Centra


Tel.: +420 221 005 439


Novinky

24. 04. 2020

Vyšel Bulletin
UNCE č.1/2020.


United Nation Web TV: 
 

Prof. Pavel Šturma přednáší svůj příspěvek na téma "Succession of States and State Responsibility":
https://webtv.un.org/meetings-events/human-rights-council/forum-on-business-and-human-rights/watch/pavel-Šturma-on-succession-of-states-and-state-responsibility/5823435342001/?term=&lan=english 


Video o Radě Evropy

Rada Evropy ve svém videu představuje svoji práci, spočívající v prosazování a ochraně lidských práv, demokracii
a právního státu: